e albania certifikate lindje

(ose sipas dshirs) ! Pasaportat ose ID-t e prindrve4. 0000001113 00000 n FORUMI. Neni nr. Certifikata e vdekjes s nj personi - ky sht nj dokument serioz. Vihet re, , heqja e detyrimit pr t paraqitur pran Shrbimeve Publike Greke t prcaktuara n ligjin 4250/2014, origjinale ose kopje t njesuar nga origjinali. Embassy of Canada in Rome. UNHCR is not responsible for, nor does it necessarily endorse, its content. APLIKIMI PR PASAPORT DHE KART IDENTITETI mundsohet vetem n kto prfaqsi Diplomatike dhe Konsullore jasht Shqiperis: Athin, Selanik, Rom, Milano, Londr, Bruksel, Mynih e Nju Jork dhe sht nj shrbim shum i krkuar. Lista dokumentave: Tirana, Albania. Kostoja: 100 Euro pr t prcaktuar shtetsin.Pagesa bhet n TP Bank e Shqipris (pr Konsullatn e Ambasads s Tirans dhe Konsullatn e Prgjithshme t Gjirokastrs) dhe n ABI Bank e Shqipris pr Konsullatn e Prgjithshme t Kors).Pr t rezervuar nj dat takimi, ju lutemi na kontaktoni duke drguar nj email n nj dokument i till mund t ken nevoj pr t marr kredi t holla pr varrimin e t ndjerit n t ardhmen. I padiskutueshem. 2012, 18). Llogaria ime. Asistenc pr Shtetasit Shqiptar t Humbur. Certifikat lindje e lshuar n Shqipri 2009 Certifikata e Lindjes sht nj dokument zyrtar q e lshon zyra e Gjendjes Civile. Authority Responsible for Issuing Birth Certificates and Procedures. Hapat e procedurs. Shprndaje. 0000104113 00000 n Si t porosisni certifikatn e lindjes n internet. Shrbimet e administrats publike n pajisjen tuaj. Sherbimet. Pasaporta ose karta identiteti t prindrve. Krkes pr prfitim shprblimi pr lindjet, Legjislacioni pr t drejtn e informimit, E drejta e krkess, ankess dhe vrejtjes. TIRAN, 2 maj /ATSH/ Certifikatat e gjendjes civile tashm gjenerohen edhe n gjasht gjuh t ndryshme. Ky shrbim mundson dhnien e shprblimit pr shtetasit q kan lindur fmij dhe bjn rregjistrimin brenda afatit t caktuar ligjor. 4 KudoZ points were awarded for this answer, For another site operated by ProZ.com for finding translators and getting found, go to, General / Conversation / Greetings / Letters. 23 comments. VENDOSI: Prcaktimin e mass s ndihms s menjhershme financiare (bonusi) pr nnat me foshnja t porsalindura dhe procedurn e dhnies s tij, si m posht vijon: a) N masn 40 000 (dyzet mij) lek pr lindjen e fmijs s par; b) N masn 80 000 (tetdhjet mij) lek pr lindjen e fmijs s dyt; c . The original version of this document may be found on the offical website of the IRB at, Last Updated: Monday, 16 January 2023, 14:05 GMT, 1951 Convention Relating to the Status of Refugees, 1967 Protocol Relating to the Status of Refugees, 1954 Convention Relating to the Status of Stateless Persons, 1961 Convention on the Reduction of Statelessness, Canada: Immigration and Refugee Board of Canada, Albanie : information sur les certificats de naissance, y compris sur leur apparence et les renseignements y figurant; information indiquant s'il s'agit d'un formulaire normalis utilis l'chelle nationale ou s'il varie selon la rgion ou la ville; information indiquant si les certificats sont utiliss pour l'obtention d'autres documents officiels; information sur les autorits charges de dlivrer les certificats de naissance, y compris sur tout code d'identification figurant sur les certificats. LAJME. Lista e dokumentave: Certifikat familjare (Nga Regjistri Kombtar i Gjendjes Civile) Lista dokumentave: - Kart Identiteti t personit q krkon certifikat familjare, ku sht vet pjestar i ksaj certifikate. 0000005117 00000 n Pas 45 ditsh t afrmit mund t lshoj nj dokument t ri, i cili do t jepet "kthim t jashtzakonshm paraprak." Nse kjo sht marr certifikatn e vdekjes, ather duhet t ket nj shnim shtes: numri dhe data e provave t mparshme. Office of Civil Status. Pyetje. Afati kohor - n momentin e aplikimit Afati Kohor: N momentin e aplikimit Ky kompensim nuk mund t jet m shum s 50 pr qind e mesatares ditore t bazs s vlersuar neto t dymbdhjet muajve t fundit, nga data e lindjes t s drejts pr pages. According to the official, a birth certificate costs 100 Lek [approximately C $1.07 (XE 7 Feb. 2014)] and is "very easy" to obtain (ibid.). 0000104927 00000 n Pyetje. Ky shrbim mundson dhnien e shprblimit pr shtetasit q kan lindur fmij dhe bjn rregjistrimin brenda afatit t caktuar ligjor. Krkesa pr pajisje me Certifikat Lindje nga ana e shtetasve shqiptare rezident n Austri, Bullgari, eki, Hungari, Kosov, Kroaci, Japoni, Mal i Zi, Rumani, Sllovaki, Zvicr, Turqi. The Canadian official said that it is mandatory to submit a birth certificate when applying for a biometric photo ID or a biometric passport, and that the birth certificate used to apply for these documents is in a special format, with a photo attached (ibid.). OraNews shpk - Rr."Aleksander Moisiu" Nr 76, Tirana, Albania Administrator: Anxhela Babaliu NIPT: K12412002L Registered at Tirana, Albania Prior to the establishment of the database, Albania's records were kept in hand-written books at over 400 registration offices (ibid.). - Certifikat q tregon se sht i lir pr lidhje n martes Procedura sht pak m e komplikuar, nse ngjarja e trishtuar ka ndodhur jasht vendit. The ertifikat Personale contains the following fields: First Name; Last Name; ID Number; Father's Name; Mother's Name; Date of birth; Place of birth; Residence; Sex; Civil Status; and Citizenship, as well as the first name, last name, signature, and stamp of the employee of the Office of Civil Status (ibid. 494, e ISSH-s, dat 05.10.1993 Pr lshimin e raporteve pr paaftsi t prkohshme n pun. N kohn e marrjes s dokumentit aplikanti v n shpin t letrave pr t nnshkruar. Tjetra. "Currency Converter." Udhzues pr qytetar - Drejtoria e Administrats 1. /j.p/. Vendi: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran dhe portalit elektronik e-Albania. E fundit. Afati kohor i dhnies s shrbimit N momentin e aplikimit 0000007388 00000 n Social Security Coverage For Employees Of Foreign Governments And Instrumentalities Of Foreign Governments Working In The United States. Afati kohor i dhnies s shrbimit N momentin e aplikimit Ne zonen e 21 Dhjetorit prapa komisariatit Nr 2, shitet apartament 4+1 me certifikate pronesie, siperfaqe 100 m, kati 4 (jo i fundit) ne nje pallat ekzistues. Pra, ku dhe si pr t marr nj certifikat t vdekjes s nj t afrmi. Vendi: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran. Vendi: Pran do Njsie Administrative t Bashkis Tiran dhe portalit elektronik e-Albania. 4.E ardhura pr barrlindje pr grat e siguruara si t vetpunsuara n bujqsi llogaritet sipas piks 3, t ktij neni. Kreu; Zyrat e Gjendjes Civile; Certifikat akt-martese, akt-lindje dhe akt-vdekje pr jasht shtetit brenda vitit. Mesazhe T Popullarizuara. 1. dhe q do t prdoret n Shqipri, ju duhet t'a certifikoni at m nj vul apostile nga autoriteti lshues - q mund t jen: Qeveria . 0000104464 00000 n N t njjtn zyrn e gjendjes civile. document.write( '' ); Vendi: Pran Njsis Administrative prkatse t Bashkis Tiran, Lista e dokumentave: Pr periudhn deri n barazimin e kontributeve q paguajn t vetpunsuarit n bujqsi me t vetpunsuarit n aktivitete jobujqsore, e ardhura pr barrlindje caktohet me Vendim t Kshillit t Ministrave. Certifikate lindje nga autoritetet shqipatre i legalizuar nga Ministria e Punve t Jashtme e Shqipris dhe i prkthyer zyrtarisht. How to Modernise a Civil Registration System: the Case of Albania. N momentin e aplikimit Vendi: Pran Njsis Administrative prkatse t Bashkis Tiran . Portali, s bashku me Platformn . Pr shtetasit shqiptar q jetojn jasht vendit e ju duhet t aplikojn pr certifikat lindjeTek e-Albania gjeni shrbimin "Aplikim pr certifikat l. M pas zgjedhin opsionin: Shfaq certifikatn n gjuh t huaj. Afati: N momentin e aplikimit 0000155218 00000 n Audio PDF. Shprblimi do t bhet i pagueshm vetm nj her dhe nna do t ket prparsi n prfitimin e pagess, n rast se ajo sht e siguruar; 2.Shprblimi pr do fmij t lindur do t jet nj shum e barabart me 50 prqind t pags minimale mujore. Best. Oral sources: Attempts to contact an official at the Embassy of Albania in Ottawa was unsuccessful within the time constraints of this Response. N vitin 2017 nuk ka ndryshime kan ndodhur. Internet sites, including: Albania - Embassy of Albania in Washington, Consulate of Albania in New York, Ministry of Interior, People's Advocate; Amnesty International; Balkan Insight; ecoi.net; Factiva; Human Rights Watch; Keesing's Document Checker; Organization for Security and Co-operation in Europe; Radio Free Europe/Radio Liberty; Transitions Online; United Nations - Refworld. 1.Gruaja e siguruar, q me vendim t komisionit mjeksor kompetent ndryshon vendin e puns pr arsye shtatzanie, ka t drejt t prfitoj kompensim t ardhurash pr paksimin q pson nga ndryshimi i vendit t puns. Shuma e t ardhurave q do t prfitohet pr kompensim sht e barabart me diferencn ndrmjet pags s vendit t puns t mparshm dhe pags s vendit t puns s re. Regjistrimi i individve ne E-ALBANIA; . Emirjon says: April 21, 2020 at 9:05 am . In a report on the modernization of Albania's Civil Registration, Statistics Norway reports that, with their assistance, Albania has developed a National Civil Register Database, where the civil status components of Albania's residents are collected and maintained digitally (Norway Apr. Nse ju keni nj dokument civil t lshuar n SHBA (certifikat lindje, apo certifikat martese, apo nj vendim gjykate, etj.) 0000004059 00000 n Programe t reja edukimi pr zhvillimin e sportit, Tirana kandidate pr organizimin e botrorit t peshngritjes, Veliaj: Privilegj i, LeBron James, lojtari NBA ka shnuar mbi 38 mij pik, Futbolli n Shkolla, nnshkruhet marrveshja mes MAS dhe FSHF-s, Trajneri Sylvinho ndjek nga afr kuqezinjt, KIEV Danimarka vendi i par nordik q rihap ambasadn, Abissnet Superiore, 3 javt e fundit luhen n nj or, BRUKSEL BE grumbullon rezerva n Finland pr tu mbrojtur nga krcnimet brthamore, Mbi 121 mij leje t reja qarkullimi t dhna gjat 2022-shit, Kushi pr ngjarjen n Tepelen: Msuesi pezullohet deri n prfundim t hetimeve, Rama: Potenciali i dmit nga sulmet kibernetike mund t jet apokaliptik, Eksportet bujqsore drejt vendeve t Ballkanit t Hapur, rritje me 25 %, Situata nga reshjet, Peleshi: Nuk ka prmbytje n asnj zon. The official noted that an Albanian can "theoretically hold 10 birth certificates if he has applied to 10 different registry offices or ten different times" (ibid.). Certifikat lindje t fmijs (duhet t lexoj vetm shprblim lindjeje ose shprblim lindjeje n sigurimet shoqrore); Vrtetimi i t ardhurave (Portali e-Albania); Listpagesa (formulari tip plotsohet nga ekonomistja e subjektit) Megjithat, ka situata ku incidenti tragjik u zhvillua jasht vendit. - Afati: N momentin e aplikimit 0000001033 00000 n 1+1 me dy ballkone ,Ish Npv Lindje/perendi EUR. apartamenti organizohet ne nje dhome ndenje me aneks gatimi dhe b. Vendi: Pran Sektorit t Komunikimit dhe Pritjes s Qytetarve n Bashkin Tiran, Lista e dokumentave: Certifikat lindjeje (Akt Lindje) e lshuar nga autoritetet shqiptare, e nnshkruar nga t dy prindrit, e legalizuar nga Ministria e Punve t Jashtme t Shqipris (apostille) dhe e prkthyer zyrtarisht n Greqi. - Certifikat personale ose familjare me shnimin prkates t korigjimit t emrit /mbiemrit / datlindjes/ vendlindjes nga Zyra e Gjendes Civile ku sht br korigjimi apo ndryshimi Telefon: +(355) 4 2247 285. Ky shprblim prfitohet kur regjistrimi i lindjeve kryhet brenda 60 ditve, pr lindjen brenda vendit dhe brenda 90 ditve, pr lindjen jasht vendit dhe nna prfiton shprblim n masn 5 000 (pes mij) lek. ajo: Certifikata mjeksore vdekja mund t jet shnuar vulosur "Pre" apo "prfundimtar". 26; 27; 28; 29, i Ligjit nr. Menaxhimi i Programit t Vaksinimit; Sistemet e Furnizimit dhe Zinxhirt t Ftohte; Sistemi i Informacionit t Vaksinimit; Vaksinat e Fmijes Tuaj; Imunizimi dhe Vaksinimi pr Punonjesit Shndetsor; Siguria e Vaksinave; Java Europiane e Imunizimit; Raporte, Krkime . Tani sht e nevojshme t prcaktoj se si nj procedur e till ndodh. Reply. 2. far sht ajo? Si pr t plotsuar evroprotokol n nj aksident n prputhje me rregullat? Certificato di Nascita (dal Registro degli Atti di Nascita). Aplikacioni "e-albania.al" shrben si nj port, nprmjet s cils do person i interesuar mund t marr nprmjet internetit, n do koh dhe nga kudo shrbime elektronike t ofruara nga institucionet publike n Shqipri. T dhnat e prdoruesve n portalin e-Albania shfaqen automatikisht nga databazat e institucioneve q i administrojn ato. Certifikatat n 6 gjuh t huaja merren online prmes e-Albania. Akt lindje. Tani q ju e dini se si pr t marr certifikatn e vdekjes nga ofiqari. nuk duhet t ket gabime faktike dhe gabime shkrimi; duhet t prkojn me kto data, koha, certifikatn e regjistrimit dhe e vdekjes s nj personi; duhet t jet i sakt dhe pa gabime t treguara dhnat e pasaports; PTO duhet t jen t shtypura organizata mjeksore, si dhe me emrin, titullin dhe nnshkrimin e mjekut. Pr certifikata t lshuara n SHBA, shteti q lshon certifikatn ka dhe autoritetin t . Kjo duhet t bhet n zyrn e rrethit ku vdekur koht e fundit sht regjistruar. ertifikat familjare t prindrve nga Bashkia ku jane t regjistruar n Greqi (mund t krkohet nga Zyra Konsullore)Kosto: 10 euro akti i lindjes dhe 10 euro pr do fotokopje. 0000070851 00000 n far lloj nuanca duhet t dini n lidhje me? Prditsime dhe udhzime rreth Coronavirus, Lista e dokumentave: 0000036546 00000 n Evolution of nighttime light intensity in Albania from 2012 to 2021.